15

7.2017

Андрій Колодій: «Читач диктує власні правила». Рецепт ідеального контент-плану

Якщо успішний блог назвати добре приготованою стравою, то контент-план буде покроковим рецептом її приготування. Не існує універсального правила – кожен готує по-своєму, додаючи інгредієнти за смаком. Але є нюанси, без яких страва просто не вдасться. Про тонкощі створення і найпопулярніші помилки, які роблять практично усі, ми розпитали шеф-повара – креативного директора Андрія Колодія.


– Коли нам доводиться витрачати на щось час, у нас одразу виникає запитання – а чи не можна без цього обійтися. Чи обов’язковим є складання контент-плану для сайту?

– Контент-план – це радше маленька шпаргалка для великого проекту, аніж домашнє завдання. І сприймати його потрібно відповідно. Це своєрідний список тем, які ви хотіли би бачити на своєму сайті, і їх послідовність. При чому цей список можна оформляти будь-яким зручним для вас способом: нехай це буде Google Spreadsheets, Microsoft Excel чи звичайний клаптик паперу… Головне, що такі записи допоможуть вам структурувати думки і планувати, організовувати і чіткіше бачити бажаний результат. Контент-план важко назвати обов’язковою умовою для успішного ведення блогу, але без нього дуже легко вичерпати творчий потенціал для творення нових ідей.

– А хіба планування і майже математична структуризація не витісняє творчість на другий план?

– Навпаки, планування – ще той каталізатор креативності. Ви швидко відчуєте дефіцит хороших ідей, якщо самостійно працюєте над контентом для сайту. Продукувати сенси на спалахах енергії – цікаве заняття, але надто виснажливе. Якщо навчитеся регулярно обдумувати теми, вивчаючи ринок і отримуючи професійні знання, то можна значно розширити свій потенціал з точки зору створення контенту. А відтак й збільшити список «робочих» тем для публікацій.

– Цікава перспектива! Можливо, існує якийсь спосіб обрати серед них найвдалішу?

– Правду кажучи, у сучасному інформаційному просторі такий спосіб лише один – ньюсджекінг. Свіжі новини, вибухові теми, неочікувані події – ось, що завжди спрацьовує. Чим раніше ви розкажете про новину на своєму сайті, тим більше читачів вона приведе. Такий прийом допомагає суттєво збільшити трафік сайту за короткий проміжок часу. Однак з цим пов’язана небезпека перетворитися на «газетну качку», як кажуть журналісти. Це шлях блогу, який спершу дуже стрімко стає популярним, а потім його рейтинги ще стрімкіше «падають». Сьогодні споживач доволі вибагливий, і не буде довіряти сайтові, що раз по раз публікує сумнівні новини.

– Ви маєте на увазі, що провокаційність – не найкращий спосіб зацікавити аудиторію?

– Думаю, не варто казати категорично. Адже не розвінчуючи жодних міфів і не викрикуючи неоднозначних гасел, цілком можна написати непогану статтю. Але якщо ви зумієте відобразити в матеріалі несподівану ідею, розкрити проблему не так, як всі її до вас розуміли, ваші шанси на успіх серед аудиторії зростають. Головне – писати щиро і тільки те, що відповідає дійсності. Зрештою, з часом ваш читач знайде вас.

– А як зробити так, аби він ще й помітив саме вас і саме ваш контент його «зачепив»?

– Найперше – не бути як усі. Спокуса повторити те, що пишуть інші, – дуже велика. Але спробуйте уявити дві статті на рідних ресурсах. Одна радить туристам відвідати у Парижі Нотр-Дам де Парі та Марсове поле, і сфотографувати Тріумфальну арку на площі Шарля де Голля. Інша ж розповідає, де з місцевими французами з’їсти ранковий круасан, в які закутки краще не навідуватися без супроводу, і де готують найсмачніше фрапе. Завдяки своїй оригінальності, остання набере значно більше переглядів і поширень. Аудиторія вже настільки перенаситилась банальностями, що може дозволити собі диктувати власні правила. На користь того, хто скаже їй щось нове або й старе під несподіваним соусом.

– Як же це все пояснити копірайтерові?

– Насамперед потрібно правильно будувати з ним професійні стосунки. Це означає, що до нього потрібно ставитися передовсім як до автора. В добре злагодженій команді у контент-стратега творча синергія з копірайтером. Тоді не повинно виникати суперечок чи непорозумінь. Ваше завдання як керівника – висловити свою ідеї максимально зрозуміло, щоб автор перейнявся вашим задумом. Якщо ж копірайтер дуже самостійний і прагне формулювати власні ідеї, не опираючись на ваш конспект, – дозвольте йому і подивіться на кінцевий результат. Часто так навіть краще: у вас більше вільного часу, а контентом повністю зайнятий спеціаліст.

– Наостанок, від чого найбільше залежить успіх контент-плану?

– Від його реалізації. На одну й ту ж тему можна написати або надзвичайно цікаво, або нестерпно нудно. І залежить це від злагодженої роботи ваших працівників. Щодня ви не продукуватимете по три геніальних матеріали. Але й чи потрібно це? У суперечці між кількістю і якістю сучасний інформаційний простір однозначно обирає якість.

 

Розмовляла Владислава Польчин
журналіст, ілюстратор